CZY TO WIESZ ?

 


Dzień 31 maja obchodzony jest w Polsce i kilku innych krajach (Niemcy, Austria, Szwajcaria) jako Dzień Bociana Białego. Święto zostało ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" w 2003 roku. Stanowi doskonałą okazję do zwrócenia uwagi na szczególne miejsce, jakie bociany zajmują w polskiej kulturze oraz na zagrożenia i potrzebę ochrony tych ptaków.

 

 

Bocianie gniazdo


może mieć nawet 2m średnicy.

Takiej wielkości są koła napędne parowozu.

 

 

 

 

BOCIAN BIALY

 

Zazwyczaj umiejscawia swoje gniazdo na dachu budynku mieszkalnego, kominie nieczynnej fabryki lub słupie telegraficznym.

 

  Bywa jednak, że za swój dom wybiera niezwykłe miejsce.

W pobliżu Neuruppin bocian umiejscowił swoje gniazdo na dachu...

trabanta.

 

PAINTED STORK


Ten piękny ptak to Dławigad indyjski, który także należy do bocianiej rodziny. Można go spotkać na podmokłych równinach tropikalnej Azji, południowej części Himalajów, na subkontynencie indyjskim, aż po Południowo-Wschodnią Azję. Tak jak inne bociany żywi się głównie małymi rybami, żabami sporadycznie wężami. Gniazda zakłada głównie na drzewie. Żeruje na mokradłach i podmokłych terenach. Samica składa od 2 do 5 jaj. Pisklęta w chwili zagrożenia zwracają jedzenie i udają martwe, kładąc się na dnie gniazda.

 

 

PISKLĘTA DŁAWIGADA INDYJSKIEGO
PISKLĘTA DŁAWIGADA INDYJSKIEGO

LEGENDA O BOCIANIE

 

Dawno temu, gdy Pan Bóg po stworzeniu świata przyglądał się swemu dziełu stwierdził, że wszystko na ziemi stworzone jest tak, aby człowiekowi było tam dobrze. Lecz zaraz potem Stwórca pożałował jednej rzeczy, którą stworzył - gadów takich jak węże, żaby itp. „One tylko utrudniają i obrzydzają człowiekowi życie” pomyślał Bóg. Zebrał więc wszystkie gady w wielki, skórzany wór i polecił bocianowi zanieść i wrzucić go do przepaści. Zabronił mu jednak zaglądać tam. Bociek jednak, z ciekawości, zajrzał i wtedy wyskoczyły wszelkie gady świata i zaczęły chować się w szczeliny, pod kamienie. Wtedy ptak usłyszał głos Boga: „Za to, iż nie posłuchałeś mnie musisz do końca świata zbierać i żywić się gadami”. Nogi i dziób bociana zaczerwieniły się ze wstydu - i tak już mu zostało, a od tego czasu musi on zbierać wszelkie gadostwo. I tak będzie do końca świata.


ŹRÓDŁO:http://szkola.interklasa.pl/f023/legendy/bocian.htm