.

ZABY BOCIANIM PRZYSMAKIEM

 

Powszechnie uważa się, że żaba jest ulubionym pożywieniem bociana. Nie jest to jednak prawda. Bociany są mięsożerne. Żywią się głównie owadami pasikonikami, chrząszczami, jaszczurkami, wężami, pisklętami, wyjątkowo - małymi zającami. W okresie karmienia młodych, gdy potrzebują więcej pożywienia niż zazwyczaj, są jednak w stanie przełknąć nawet żabę :-)

 

                                                                       ,    ,

BOCIANIA WIERNOSC


Prawdą jest to, że bociany łączą się w pary na lata, przywiązują się do miejsca i zawsze wracają do swojego gniazda. Jeśli jednak, któreś spóźni się za bardzo z powrotem, jest wymieniane przez partnera na inny egzemplarz. Bywa również tak, że w czasie gdy samiec oddala się na polowanie, samicę odwiedzają konkurenci z sąsiednich lęgowisk. Przyłapani na zdradzie często ponoszą  surową karę. Zdradzony samiec może ich zadziobać, zazwyczaj jednak oszczędza samicę, od której oczekuje potomstwa.

                                ,

BOCIAN SWIETNYm LOTNIKiem

 

Bocian każdego roku pokonuje trasę od 2,5 do 8 tyś. kilometrów. Można z tego wywnioskować, że potrafi świetnie latać. Nie jest to jednak prawdą. Bociany mają słabo rozwinięte mięśnie piersiowe i latają głównie lotem szybowcowym. Podczas lotu wykorzystują wznoszące się masy ciepłego powietrza, które unoszą je w górę.